fbpx

Rok 2020 określany jest jako rewolucyjny. Nasze nawyki związane ze spotkaniami z ludźmi, z zarabianiem, z pracą, z oszczędzaniem, musiały być na bieżąco dostosowywane do niekorzystnych często, nowych warunków. Musieliśmy nawet przywyknąć do myśli, że w każdym momencie może nastąpić kolejna zmiana ustaleń, które mogły mieć bezpośredni wpływ na nasz biznes i naszą karierę.

Musieliśmy mieć na uwadze to, że trzeba będzie wprowadzić plan B, a nawet plan G, którego oryginalnie nie rozpatrywaliśmy.

To, co dotychczas uważaliśmy za pewnik np. wyjścia do restauracji, kawiarni, odwiedziny rodzin, wyjazdy wakacyjne, a nawet zdolności kredytowe, okazało się zależne od wielu czynników, na które nie mieliśmy wpływu.

Były jednak pewne aspekty, które pozwoliły normalnie funkcjonować (lub pozwoliły i pozwalają przetrwać) przedsiębiorcom, firmom, a nawet osobom, które straciły pracę i szukały nowej. Są to 2 rzeczy, które nie zmieniają się bez względu na czasy, warunki, a nawet miejsce, z którego zaczynamy.

1. Odpowiedzialność

Każda osoba, która pomimo złości i poczucia bezradności postanowiła robić tylko to, co może i aż to, co może, w tych trudnych czasach, rozwijała nowy zestaw kompetencji. Nie Ci, którzy pokazywali palcami na osoby odpowiedzialne za zmiany oraz na osoby, które według nich powinni im pomóc, przodowali. To NADAL nie przynosi żadnych rezultatów.

Znam historie, w którym ludzie stracili pracę, jako przewodnicy, ale za to zaczęli pisać bloga lub założyli kanał na youtube. Równolegle udzielali lekcji językowych oraz korepetycji.

Znam historię kobiety, która poruszyła na mediach społecznościowych i wśród swoich przyjaciół niebo i ziemię, żeby tylko sprzedawać ręcznie wykonywaną biżuterię, bo przez długi czas nie mogła pracować jako trenerka fitness i personalna, a to było jej hobby.

Wiem o osobach, które zatrudniały się na jakiś czas w firmach swoich przyjaciół, rodziny, robiąc rzeczy poniżej ich kompetencji, tylko po to, żeby przetrwać obostrzenia i za jakiś czas powrócić do swoich oryginalnych zawodów czy biznesów.

Ci, którym nagle przerwano dostęp stałych klientów, np. fryzjerzy i kosmetyczki, postanowili, że zaczną uczyć online tego, jak samodzielnie dbać o cerę, robić piękne makijaże i fryzury. Dzięki temu utrzymywali stały kontakt z klientami, a oni odwdzięczyli się lojalnością.

Odpowiedzialność za swoje życie i pieniądze widziałam oczywiście również w branży MLM. Tu zadziałały te same rzeczy – szukanie rozwiązań, uczenie się nowych rzeczy, skupienie na możliwościach, a nie problemach.
Wszyscy jesteśmy tu, żeby sobie wzajemnie pomagać, jednak ostatecznie każdy jest sam odpowiedzialny za swoje własne wyniki finansowe. Wiem, że mogę liczyć na wsparcie, narzędzia, oprogramowanie ze strony firmy, z którą współpracuję, ale najważniejszą pracę wykonuję sama. To ja jestem odpowiedzialna za wyniki finansowe mojej firmy.

Co prowadzi nas do punktu nr 2.

2. Robienie rzeczy niewygodnych

Ten rok, bardziej niż kiedykolwiek, pokazał mi znaczenie pracy u podstaw. Takiej, która nie zawsze jest miła i przyjemna, ale niezbędna do tego, aby mieć wyniki. Z konkretną ilością powtórzeń i prób, które prowadzą do realizacji naszych celów biznesowych.

Robienie rzeczy nie zawsze wygodnych, a przez niektóre osoby określanych jako trudne, w 2020 okazało się kompetencją wygrywającą. Pracą, której efektem jest sprzedaż lub podpisanie umowy o współpracę, czy pracę. Aby do tego doszło, trzeba przecież wykonać szereg czynności – rozmów, promocji, marketingu, wzbudzania zaufania i wiarygodności. Liczy się liczba wysłanych CV, emaili, wiadomości w mediach społecznościowych itp.

Wierzę w to, że w tym roku wiele osób wzbogaciło swój charakter w odwagę, konsekwencję, odpowiedzialność i to, żeby robić swoje najlepiej, jak się potrafi. Z moich obserwacji wynika to, że są to cechy, które wyróżniają osoby sukcesu (gdzie sukces każdy określa samodzielnie). Moim czytelnikom życzę wzmocnienia tylko tych dwóch elementów w 2021 roku oraz oczywiście tego, żeby każdy z nas mógł wykonywać taką pracę, która przynosi mu najwięcej satysfakcji.

Skontaktuj się z nami!